הקמת אתר אינטרנט כהוצאה מוכרת

הקמת אתר אינטרנט כהוצאה מוכרת אינטרנט ומיסוי, מה צריך לדעת?

על פי נתונים רשמיים של איגוד האינטרנט הישראלי, כ-4.5 מיליון גולשים בישראל עושים שימוש יומיומי ברשת האינטרנט. יתרה מכך, בשל כניסתם של הטלפונים החכמים והטאבלטים לחיינו, הגישה לרשת הפכה להיות זמינה ופשוטה מכל מקום ובכל מועד. היקפי הגלישה הללו הפכו את רשת האינטרנט לקרקע פורייה עבור פעילות עסקית. ואכן, רבים מבינים את החשיבות העסקית אשר טמונה מאחורי הקמת אתר אינטרנט. 
נשאלת אפוא השאלה, האם הקמת אתר אינטרנט היא הוצאה מוכרת ומהם היבטי המיסוי השונים הקשורים בתפעולו של האתר לאחר הקמתו. בכדי לענות על שאלה זו, עלינו להבין בקצרה מהן הוצאות מוכרות. היות ומדובר בנושא מורכב, ננסה לעמוד כאן על עיקרי הדברים. חשוב להדגיש כי רשימה זו איננה מכסה את כלל הסוגיות הקשורות למיסוי אתרי אינטרנט ומומלץ תמיד לבחון כל מקרה לגופו.
 
 
עסקים רבים בוחרים בהקמת האינטרנט כהוצאה מוכרת

 

הקמת אתר אינטרנט – הוצאה מוכרת או הוצאה הונית?

בדומה לכל עסק, גם עסק אשר פועל במרחב הווירטואלי חייב במס בהתאם להוראות פקודת מס הכנסה. על פי סעיף 17 לפקודה, בעת חישוב הכנסה חייבת במס, בעל העסק רשאי לקזז את ההוצאות שהוא נדרש להוציא לשם ייצור הכנסתו. עם זאת, פקודת מס הכנסה קובעת כי אין לנכות אלא הוצאות אשר קשורות לשנת המס המדוברת. דהיינו, כאשר בעל עסק מבקש לנכות הוצאות בגין הקמת אתר אינטרנט, עליו לעמוד בשני תנאים מצטברים. ראשית, עליו להוכיח שההוצאה יצאה אך ורק לשם ייצור הכנסה. שנית, מוטל עליו להראות כי ההוצאה יצאה בשנת המס בה היא נדרשה. ניתן להגדיר זאת גם על בסיס ההבדל שבין הוצאה הונית והוצאת פירות. 
 
הוצאת פירות היא "הוצאה שוטפת מוכרת". מדובר בהוצאות אשר בעל העסק נדרש להוציא במהלך התנהלותו השוטפת (לדוגמה – שכר עובדים, אחזקה, תיקונים וכדומה). הוצאת פירות היא הוצאה אשר ניתן לנכותה מההכנסה החייבת. לעומתה, הוצאה הונית היא הוצאה שמטרתה לרכוש דבר מה אשר יתקיים מעבר לתקופה חשבונית אחת (על פי רוב, מעל לשנה). דהיינו, תשואתה תתקבל בעתיד ומטרתה להגדיל את תפוקתו של העסק, יעילותו או אורך חייו. 

מיסוי בעת הקמת אתר אינטרנט ופרסום באינטרנט

ובכן, לאחר הקדמה קצרה זו, בואו נפרוט את ההוצאות המרכזיות בעת הקמת אתר אינטרנט ונבחן אותן בהיבטי מיסוי:
 • רכישת שם מתחם – שם המתחם (או בלעז – הדומיין) הוא כתובת האינטרנט שעליכם לרכוש לפני הקמת האתר. על פי פקודת מס הכנסה, מדובר בהוצאה הונית אשר לא ניתן להפחיתה מההכנסה החייבת במס. זאת משום ששם מתחם הוא הוצאה אשר איננה מתכלה. עם זאת, שימו לב, במידה ושם המתחם זהה לשמו המסחרי של העסק, ייתכן ויהיה ניתן להגדיר את רכישת הדומיין כהוצאה מוכרת. 
 • עלות הקמת אתר אינטרנט – תהליך הקמתו של אתר אינטרנט טומן בחובו קבלת שירות ממגוון ספקים כגון חברת בניית אתרים, חברת עיצוב אתרים, שירותי מיתוג, לוגו וכדומה. לכאורה, רשויות המס רואות בהוצאות אלה הוצאות הוניות (כמו רכישת תוכנת מחשב). עם זאת, גם כאן ישנם שיקולי מס שחשוב להכיר. ראשית, אמנם אתר האינטרנט איננו הוצאה חד פעמית, אך בשל התיישנות הטכנולוגיה והצורך לחדש ולשדרג את האתר, ניתן לתבוע לגבי עלותו פחת בשיעור של כ-25%-33%. כמו כן, ישנם אתרי אינטרנט אשר מוקמים בכדי "לשמור על מצבו הקיים של העסק" וכפועל יוצא מכך מאפשרים הכרה במלוא ההוצאות בשנת ההקמה. למשל, כאשר מדובר על אתר אינטרנט תדמיתי, על פי פסיקת בית המשפט העליון, כל עלויות הקמתו הן הוצאה מוכרת לשנת המס המדוברת.
 • תפעול שוטף – אתר אינטרנט הוא למעשה "משרד ווירטואלי". ואכן, בעל העסק נדרש להוצאות שוטפות כגון תשלומים לספקים, עלויות אחסון ואחזקה, שירותי תקשורת לספקי אינטרנט וכדומה. הוצאות אלה הן הוצאות שוטפות שניתן לנכותן מההכנסה החייבת. 
 • פרסום – אתרי אינטרנט נעזרים גם בשירותי פרסום. למשל, הצגת מודעות באתרי אינטרנט אחרים. כעת, אם הפרסום מיועד להציג שירותים חדשים ו/או לעסוק בפרסום כללי, אזי אלו הוצאות הוניות. מנגד, במידה והפרסום עוסק בתחומי פעילות קיימים, הוא מוכר כהוצאה שוטפת לשנת המס המדוברת. 
 
לסיכום, 
הקמת אתר אינטרנט היא מהלך חשוב ביותר עבור בעלי עסקים. ההוצאות בגין תהליך הקמת האתר איננן בהכרח מוכרות כהוצאות לניכוי בחישוב מס הכנסה. חשוב להדגיש כי ישנם פרמטרים רבים נוספים הקשורים בין השאר לסוג האתר (אתר מכירות, אתר תדמית, פורטל תוכן וכדומה). אי לכך, בכדי לערוך תכנון מס לאתר אינטרנט, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון העוסק בתחום. במרבית המקרים, חלק ניכר מההוצאות יהיה ניתן לנכות מסך ההכנסה החייבת במס ולא אחת מדובר פשוט בשאלה של "הגדרה".

בין לקוחותינו

 • דרושים ב- HostSpot

  כחלק מהתרחבות חברת HostSpot אנו מבשרים על גיוס עובדים. לצפייה במשרות שלנו יש לחפש HostSpot באתר הדרושים.

 • קידום אתרים אורגני

  חברת HostSpot מספקת שרותי קידום אתרים מקצועיים לקידום אתר האינטרנט שלכם אל עבר המקומות הראשונים בתוצאות החיפוש, את התוצאות ניתן לראות כבר בשבועות הראשונים באמצעות יותר פניות מלקוחות וחשיפה רבה יותר.

 • בניית אתרים ב HostSpot

  חברת HostSpot מספקת שרותי בניית אתרים מקצועיים באינטרנט, התמקדות במטרותיו של האתר ותכליתו בעת בניית אתר מאפשר עבורנו בניית אתר מקצועי בהתאמה אישית לצורכי הלקוח בשילוב הטכנולוגיות האיכותיות ביותר.

 • עיצוב אתרים באינטרנט

  Hosteam מתמחה בבניית עיצובים ייחודיים, מודרניים ומקצועיים לאתרי אינטרנט ובכך לספק להם זהות ומשיכה רבה, העיצובים שלנו מותאמים לסוג האתר ומתחשבים במטרותיו כחלק מעיצוב מקצועי.

 • אחסון אתרים מקצועי

  חברת Hostspot מספקת שרות אחסון אתרים מקצועי בזכות הניסיון הרב בתחום לאורך השנים והתאמת חבילות אחסון לצורכי אתר הלקוח, שימוש בשרתים מתקדמים אשר יספקו לאתרי האינטרנט את הביצועים המקסימליים המצופים מהם.

 • 10% הנחה על כל חבילות האחסון

  HostSpot מורידה לכבוד החג את מחירי חבילות אחסון אתרים ב-10% על כל החבילות עד ל- 01.02.13

 • ברוכים הבאים להוסטספוט - HostSpot אחסון אתרים

  HostSpot הינה חברה מובילה המתמחה בעיקר בתחום שרותי אחסון אתרים באינטרנט אך בין השרותים שלנו גם בניית אתרים דינמיים ומקצועיים, עיצוביות ייחודית, שיווק וקידום אתרים.